Warning: file_put_contents(/home/pezeshki/domains/pezeshki.net/public_html/plugins/system/yt/includes/libs/minify/config.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /home/pezeshki/domains/pezeshki.net/public_html/libraries/joomla/filesystem/file.php on line 433
درمان آسم به کمک طب سوزنی

درمان آسم به کمک طب سوزنی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

2bwell.net : آسم یکی از بیماری های شایع دستگاه تنفسی است که با علایم خس خس سینه و تنگی نفس ناشی از انسداد یا التهاب راه های تنفسی شناخته می شود. حمله بیماری می تواند به دنبال آلرژی ، فعالیت شدید ، ذرات محرک ، تغییرات آب و هوا و حتی استرس های روانی آغاز شود.

 

 


Soheila Beberness, Licenced Acupuncturist

NCCAOM certified,M.S.

برگردان و تدوین : دکتر بابک یکتاپرست

در واقع آسم دارای علل گوناگونی است. مواد حساسیت زا مثل گرده گیاهان ، دود ، الکل ، گرد و غبار و مو و کرک بدن حیوانات می توانند موجب آغاز حمله آسم شوند. علاوه بر این ، عوامل غیر آلرژیک مثل تقلا و فعالیت شدید ، هوای سرد ، استرس ، اضطراب ، گریه ، خنده های بلند و شدید و عفونت های ویروسی نیز در بروز حملات آسم نقش چشمگیری دارند.

بر اساس طب مدرن قرار گرفتن در معرض عوامل یاد شده، موجب بروز التهاب در دیواره مجاری تنفسی و باریک شدن راه هوایی می شود . به علاوه انقباض دیواره راه های هوایی یکی دیگر از عواملی است که می تواند در تنگ شدن راه های هوایی نقش داشته باشد. درنتیجه عبور هوا در این مجاری با دشواری صورت می گیرد و تنفس فرد را با اختلال مواجه خواهد کرد.

ابتلا به برخی بیماری های زمینه ای نیز می تواند موجب تشدید عوارض و حملات آسم شود ، که از این میان می توان به سینوزیت ، رینیت آلرژیک1 ، رفلاکس معدی مروی2 ، بیماری های قلب و عروق ، دیابت ، چاقی و پرکاری تیرویید اشاره کرد.

سیب بچینید جایزه بگیرید ( کلیک )

تشخیص بیماری

تشخیص آسم در طب مدرن ( طب غربی ) ، مبتنی بر بروز دوره های حمله بیماری است که با علایم خس خس سینه ، سرفه ، تنگی نفس و احساس فشار روی قفسه سینه همراه است. نکته قابل توجه اینکه معمولا بیمار در فاصله زمانی بین دو حمله ، دارای علامت و مشکلی نخواهد بود.

استفاده از دستگاه اسپیرومتر3 ، برای اندازه گیری ظرفیت تنفسی ریه ها ، نقش موثری در تشخیص بیماری ، ارزیابی شدت بیماری و همچنین بررسی میزان تاثیر روش های درمانی دارد. بهترین راه تشخیص قطعی بیماری انجام آزمایش اسپیرومتری در دوره های علامت دار و بدون علامت بیماری است.

 

درمان آسم به کمک طب سنتی چین

استفاده از روش های طب سنتی چینی برای درمان آسم بیش از هزاران سال قدمت دارد. در سال 1979، سازمان بهداشت جهانی  فهرستی از 40 بیماری مختلف را منتشر کرد که درمان آنها از طریق طب سوزنی مورد تایید قرار گرفته بود، و آسم و برونشیت از جمله بیماری های تنفسی بودند که در لیست به آنها اشاره شده بود .

بسیاری از مطالعات انجام شده طی بیست سال گذشته نیز درمان آسم از طریق طب سوزنی و گیاه درمانی را تایید کرده اند.  به عنوان مثال ، مطالعه انجام شده در سال 1993، توسط گروه بیهوشی و مراقبت های ویژه بیمارستان دانشگاه وین اتریش، نشان داد  که بیش از 70 ٪ از بیماران مبتلا به آسم مزمن، بعد از ده هفته از درمان با طب سوزنی تا حد قابل ملاحظه ای بهبود یافته اند.

 

آسم در طب سنتی چین

آسم در طب سنتی چین "xiao chuan” نامیده می شود که به معنای خس خس سینه و تنگی نفس است. در طب چینی  xiao   و chuan  به عنوان دو بیماری مستقل با روش های درمانی مجزا تقسیم بندی می شوند. درحالیکه در طب غربی خس خس سینه و تنگی نفس هر دو نشانه هایی از اختلالات در دستگاه تنفسی هستند که در بیماری های مختلفی از جمله آسم ، برونشیت حاد ، برونشیت مزمن و امفیزم دیده می شوند.

 

xiao  (خس خس سینه) با خروج صدای سوت مانند به هنگام تنفس ، افزایش تعداد تنفس ، و بیقراری بیمار به هنگام قرار گرفتن در وضعیت خوابیده مشخص می شود.

Chuan (کوتاهی تنفس) با نفس تنگی ، باز ماندن مداوم دهان برای بلعیدن هوا ، بالا رفتن شانه ها به هنگام دم ، لرزش پره های بینی و بیقراری به هنگام قرارگرفتن در وضعیت درازکش مشخص می شود.

معمولا بروز خس خس سینه در بیمار با تنگی نفس همراه است اما بیمار مبتلا به تنگی نفس ممکن است دچار خس خس سینه نباشد.

 

عوامل موثر در بروز حمله آسم بر اساس طب سنتی چینی

عوامل خارجی مثل سرما و گرما به طور شایعی در ایجاد حمله آسم دخالت دارند.

ریه کنترل انرژی Qi را بر عهده دارد و تاثیر خود را از طریق پوست اعمال می کند. تاثیرات عوامل محیطی بر روی پوست ، به ریه منتقل می شود. در نتیجه تنظیم جریان آب در ریه مختل می شود. این امر موجب رکود و ایستایی جریان آب در ریه شده و زمینه ساز تشکیل خلط می گردد.

حمله آسم ناشی از عوامل خارجی بیشتر هنگامی رخ می دهد که هوا سرد باشد و یا شاهد تغییرات سریع دمای محیط باشیم.

از دیگر عوامل خارجی می توان به گرده های گیاهی ، دود سیگار و سایر مواد حساسیت زا ( آلرژن ها) اشاره کرد.

رژیم غذایی نیز می تواند منجر به بروز حمله آسم شود. مواد غذایی خام و سرد می توانند از طریق آسیب زدن به عملکرد طحال موجب رکود درجریان مایعات و افزایش تولید خلط شوند. مصرف غذای سنگین ، شیرین و چرب موجب ایجاد خلط و حرارت در بدن می شود. ماهی ، خرچنگ ، صدف و سایر غذاهای دریایی نیز از غذاهایی هستند که در بروز حمله آسم نقش دارند.

 

ضعف مادرزادی و بیماری های مزمن نیز از علل شایع آسم هستند. کودکان مبتلا به آسم به طور معمول دچار افت انرژی Qi در کلیه ها هستند. از طرف دیگر در افراد مبتلا به سرفه های مزمن و یا سرماخوردگی های مکرر ، این ریه ها هستند که دچار کمبود انرژی Qi می باشند.

 

نقش طب سوزنی و گیاهان دارویی در کنترل آسم :

ü       بهبود عملکرد و ایجاد تعادل در سیستم ایمنی بدن

ü       کاهش التهاب مجاری تنفسی

ü       کاهش واکنش های آلرژیک

ü       تنظیم فعالیت سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک به منظور اتساع دیواره راه های تنفسی

ü       کاهش ترشح و برداشت ترشحات مخاطی و خلط

ü       افزایش ظرفیت ریه ها

ü       کاهش استرس

 

مزایای درمان آسم با طب سوزنی

استفاده از طب سوزنی و گیاهان دارویی در بسیاری از موارد با اثرات قابل ملاحظه ای همراه است. معمولا پس از انجام دوره های درمانی ، نشانه های آسم مثل خس خس سینه ، سرفه ، احساس فشار روی قفسه سینه و تنگی نفس کاهش خواهند یافت. به علاوه مدت زمان حمله های آسم ، با کاهش قابل ملاحظه ای همراه خواهد بود. در واقع بسیاری از بیماران قادر خواهند بود پس از پایان دوره درمانی یک زندگی فعال و طبیعی را تجربه نمایند.

البته نشانه های آسم در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. این علایم در برخی افراد فقط به سرفه و خس خس خفیف و یا احساس ملایم فشار روی قفسه سینه منتهی می شود ، اما برخی افراد نیز علایم شدیدتری مثل تنگی نفس و اختلال شدید تنفس را تجربه می کنند که گاه می تواند کشنده باشد.  در این حملات انقباض شدید راه های هوایی منجر به تنگ شدن این مجاری شده و در نتیجه اکسیژن کافی مورد نیاز ارگان های حیاتی به بدن نخواهد رسید. چنین بیمارانی باید حتما و همیشه داروهای استشاقی موثر بر رفع انقباض مجاری ریوی را به همراه داشته باشند، حتی هنگامی که احساس می کنند بیماری آنها کاملا تحت کنترل است. باید به خاطر داشت که معمولا دوره درمان بیماری آسم یک روند طولانی است که احتیاج به شکیبایی و همکاری بیمار دارد.

 

چند توصیه به بیماران مبتلا به آسم

  • دوره های درمانی را با شکیبایی و به طور مرتب دنبال کنید.
  • به طور مرتب با پزشک طب سوزنی خود در تماس باشید و او را در جریان روند درمانی خود قرار دهید.
  • محیط زندگی خود را از نظر عوامل آلرژی زا مثل گرد و غبار ، حیوانات خانگی ، دود ، کپک ، گرده های گیاهی تحت کنترل داشته باشید.
  • از عوامل حساسیت زا پرهیز کنید.
  • از محیط های دارای رطوبت بالا پرهیز کنید.
  • تا حد امکان خود را در برابر ابتلا به سرما خوردگی و انفلوانزا مقاوم کنید و در صورت ابتلا خیلی فوری و در همان مراحل اولیه بیماری، اقدامات درمانی را شروع نمایید.
  • مواظب رژیم غذایی خود باشید و حتی الامکان مصرف مواد قندی را در رژیم غذایی کاهش دهید.
  • برای کاهش استرس در زندگی خود، برنامه ریزی کنید.

 

و نکته آخر اینکه :

همین امروز دست به کار شوید.

اجازه ندهید آسم بر زندگی شما مسلط شود . این شمایید که باید بیماری را تحت کنترل داشته باشید.

 

منبع : www.2bwell.net

This document was created, gathered, reviewed and/or modified by a group of practitioners at 2bwell, Inc. Although it might be referenced material, but its authentic in its present form and not permitted to be used with out a written consent of 2bwell, Inc

Phone: 503-655-0044

Fax: 503-515-8099

WWW.2BWELL.NET

5935 Willow Ln., Lake Oswego, OR 97035

 

 

توضیحات :

1-      رینیت آلرژیک : بروز التهاب در مجاری تنفسی فوقانی شامل حلق و بینی در اثر تماس با مواد حساسیت زا که با علایم آبریزش بینی ، احساس خارش و التهاب در گلو و بینی و ... همراه است.

 

2-      رفلاکس معدی-مروی : پس زدن محتویات معده به درون مری که در اثر عوامل مختلفی از جمله بی کفایتی دریچه فوقانی معده روی می دهد.

 

3-      اسپیرومتر: دستگاه اندازه گیری ظرفیت تنفسی ریه که برای تشخیص بیماری ها و اختلالات دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

خبرنامه

دریافت جدیدترین عناوین ورزشی از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…