Warning: file_put_contents(/home/pezeshki/domains/pezeshki.net/public_html/plugins/system/yt/includes/libs/minify/config.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /home/pezeshki/domains/pezeshki.net/public_html/libraries/joomla/filesystem/file.php on line 433
تشخیص تومور های بدخیم مغزی با آزمایش خون

تشخیص تومور های بدخیم مغزی با آزمایش خون

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تشخیص تومور های بدخیم مغزی با آزمایش خون

پزشکی . نت : تومورهای مغزی بدخیم موسوم به "گلیوبلاستوما" را می توان در آینده با انجام یک آزمایش ساده خون، شناسایی و ارزیابی کرد.

ترجمه : مرتضی جوادیان

«کارشناس ، عضو افتخاری گروه علمی پزشکی . نت»

منبع: سایت آلمانی علوم 17 نوامبر 2008


پژوهشگران دانشگاه هاوارد در چالزتان ماسوچوست آمریکا به مدیریت "یوهان اسکوگ" استاد این دانشگاه کشف کردند که تومورهای مغزی، یک سری حباب های کوچک دارای غشاء یا دیافراگم ترشح می کنند که مولکول های شناسایی کاملا خاصی داشته و می توان آنها را در خون تشخیص داد.

بر پایه اعلام این تیم پژوهشی، در اولین آزمایشات بر روی 25 مبتلا به "گلیوبلاستوما" بدخیم ترین نوع تومور مغزی و ناعلاج، این روش شناسایی تومور نتایج مطلوب و حتی داده هایی در باره تومورها ارائه کرد که در مقایسه با روش نمونه برداری از بافت تومور، دقیق تر هستند.

پژوهشگران آمریکایی زمان عرضه این آزمایش جدید به بازار را اعلام نکرده اند اما این روش جدید شناسایی تومور مغزی قرار است با کمک یک شرکت بیوتکنولوژی توسعه یابد.

"گلیوبلاستوما" تومورهای بسیار تهاجمی و بدخیم هستند که اکثرا در بخش مغز بزرگ بروز می کنند. در صورت پیدایش این نوع تومور، سلول های سرطانی بطور انفرادی برای تغییر ساختار سلول های اطراف خود تلاش می کنند تا بهترین شرایط و زمینه را برای رشد و پیشرفت سرطان فراهم نمایند. برای این کار از "اکسوزوم" یا کیسه های غشایی کوچک استفاده می کنند که توسط سلول های سرطانی ساخته و از سوی سلول های اطراف جذب شده اند.

بر اساس اعلام پژوهشگران، این کیسه ها دارای انواع مختلف مولکول های پیام دهنده و سیگنال دهنده از جمله قطعات اسید ریبونوکلئیک"آر.ان.آ." از نوع رشته مولکول های وراثتی عامل داده های ژنتیکی "دی.ان.آ." و پروتئین های مختلف هستند.

این کسیه ها از جمله تقویت رشد سلول های توموری، تهاجم سلول های سرطانی به بافت های اطراف، اختلال در سیستم دفاعی بدن، تقویت ساخت عروق خونی جدید برای تامین تومورهای سرطانی را ممکن می کنند.

از آنجا که ترکیب ساختار این مولکول های سیگنال دهنده، مختص به "گلیوبلاستوما" است، می توان از طریق محتوای این کسیه ها، بسیاری از خصوصیات "تومور مادر و اصلی" را مشخص کرد.

سلول های تومور بعلاوه تعداد زیادی "اکسوزوم" ساخته و ترشح می کنند و برخی از آنها موفق می شوند از طریق "سد خونی- مغزی" یا "بی.بی.بی." به گردش خون وارد شوند. دقیقا همین فعل و انفعال، این کیسه ها را از منظر تشخیص تومور مغزی باارزش می کنند.

در صورت وجود کیسه های "گلیوبلاستوما" در خون، حتی بدون عکسبرداری یا نمونه برداری از بافت مغز برای آزمایش، می توان به روشنی قضاوت کرد که فرد مبتلا به تومورهای "گلیوبلاستوما" است.

از سوی دیگر مولکول های موجود در این کیسه ها، کیفیت ژنتیکی تومور را بازگو نموده و یک پیش بینی تقریبی را ممکن می کند که آیا تومور در برابر روش درمانی مشخصی واکنش از خود نشان خواهد داد و یا نه؟

"یوهان اسکوگ" استاد دانشگاه هاوارد و مدیر این مطالعات می گوید، "اکسوزوم" ها در کنار امکانی برای تشخیص تومور مغزی، یک ابزارکار با ارزش برای پیگیری روند یک روش درمانی نیز هستند.

اسکوگ افزود، در صورت تغییر خصوصیت های تومور می توان راهبردی درمانی را با شرایط جدید

وفق داد.

از آنجا که "گلیوبلاستوما" به عنوان بیشترین نوع تومور مغزی بدخیم در بزرگسالان در حال حاضر غیرقابل درمان است، چنین روش های آزمایشی و مراقبتی برای توسعه و تولید داروهای جدید بسیار با ارزش هستند.

http://www.wissenschaft.de/wissenschaft/news/297458.html

خبرنامه

دریافت جدیدترین عناوین ورزشی از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…